Výprava do stredoveku

začína 01.06.2010, končí 30.11.2010

Výprava do Stredoveku

Vstúpte na námestie a preskúmajte všetky jeho súčasti. V čiernej kuchyni si môžete navariť, či objednať jedlo. Zistíte čo ľudia v stredoveku jedli a čo by nám v tej dobe chýbalo. Čo všetko prezradí dotyk? Čo sa stane ak otvoríme zásuvku, niekam ponoríme ruku, ohmatáme to či ovoniame, oblečieme si starodávne šaty, prelezieme po hradbe či zakrútime kľukou? Na výstave Výpravy do stredoveku môžete preskúmať krajčírske remeslo, vydať sa s obchodníkmi na dobrodružnú cestu, navrhnúť si vlastné šaty alebo sa pridať k stavbe kostola.

Túto výstavu sme pripravili pre najmenších návštevníkov, ktorí tu môžu objavovať a prebádať stredoveké mesto ako neodmysliteľný prvok stredovekej spoločnosti. Chceme deťom priblížiť život ľudí v období stredoveku a podnietiť v nich porovnávanie so súčasným svetom a realitou súčasného života. Výstava sa zameriava na dejiny každodennosti a hmotnú kultúru, predstavuje niekoľko základných princípov a oblastí života typických pre stredovekú spoločnosť v Európe. Je vhodná pre detské kolektívy ale aj pre individuálnych návštevníkov.

Výstava o stredoveku pre deti vo veku 7 – 12 rokov.

Vstúpte s nami do stredovekého mesta a spoločne pátrajme po tajomstvách stredovekého človeka. Čo robil? Čo objavoval? Ako sa hral, vzdelával? Staňme sa na chvíľu richtárom, učencom, alchymistom, pisárom, či sudcom.

Výstava v skratke mapuje vrcholný stredovek. Nahliadneme v nej pod pokrievku richtára na radnici, spoznáme, ako vznikali mestá, precestujeme slovenské stredoveké mestá, hrady, hradby.

Stredovekí učenci nás vovedú do tajov vzdelávania, astrológie, astronómie i alchýmie. Spoznáme, čo máme napísané vo hviezdach.

V každom meste musel byť poriadok. O ten sa staral richtár a mestská rada. Bolo stredoveké právo a trest prísne? Pouvažujme, či by sa aj dnes neuplatnila kláda, pranier, či klietka bláznov.

Nakoniec vstúpime do tajomného sveta písma a odhalíme, ako vznikali prvé knihy, ako sa prepisovali, tlačili. Zahráme sa na pisárov a tlačiarov a možno objavíme, že vynález kníhtlače otvoril nové možnosti šírenia informácii, ktoré môžeme prirovnať k internetu.

Slovensky / English
FACEBOOK
Partneri:
Vysvetlivky:
predškoláci
školáci